Foto: Jermunn Solem

Julmarknad i Liden

Nyhet Publicerad Ändrad

I samband med julmarknaden i Liden hålls Lidens kyrka öppen.

Lördagen 30 november är det julmarknad i Liden. Mellan klockan 13-17 hålls Lidens kyrka öppen för besök, ljuständning och musik. Klockan 13 inviger Janne Öhrlund marknaden med musik i kyrkan.Passa på att få riktig adventsstämning under ditt besök på marknaden!

Advent i våra kyrkor

"Advent är mörker och kyla..." står det i psalmboken. Och det är sant. I adventstiden behöver vi ljuset. I våra kyrkor förbereder vi oss för julen och väntar på det stora som skall ske i Betlehem. Läs mer här om allt som händer under adventstiden!

Lidens kyrka

Lidens kyrka är en fantastisk byggnad, full av detaljer och färg. Söker du den stora kyrkan med den nära gemenskapen så är du välkommen till Liden!