Foto: Pixabay

Guds rike är inom er - söndagen före domssöndagen

Nyhet Publicerad

"Ingen kan säga: här är det, eller: där är det. Nej, Gud rike är inom er". Så sa Jesus. Ändå jagar vi högt och lågt efter så mycket, och letar efter frid, utveckling, glädje osv. överallt utom i oss själva. Fira mässa med oss och fundera vidare!

Söndagen 19 november firar vi mässa i Sättna kyrka 11.00 tillsammans med vår konfirmandgrupp. Efter mässan är det nomineringsstämma till det nya församlingsrådet och enkelt kyrkkaffe i kyrkan.

Välkomna!

Advent i våra kyrkor

"Advent är mörker och kyla..." står det i psalmboken. Och det är sant. I adventstiden behöver vi ljuset. I våra kyrkor förbereder vi oss för julen och väntar på det stora som skall ske i Betlehem. Läs mer här om allt som händer under adventstiden!