Foto: Pixabay

Första söndagen i advent

Nyhet Publicerad

"Hosianna Davids son, välsignad vare han som kommer i Herrens namn!" Den 3 december firar vi första advent i alla våra kyrkor. Läs mer här!

Välkomna att tända det första ljuset och sjunga de kända adventspsalmerna tillsammans! Vi firar gudstjänst i alla våra fyra församlingar idag:

11.00 Adventsgudstjänst med pastoratets kyrkokör i Holms kyrka.

13.00 Familjegudstjänst med Indals barnkör i Indals kyrka. Adventsfika. efter gudstjänsten:

15 - 17 Julkul med pyssel och julmusik i Indals sockenstuga

18.00 Adventsgudstjänst med pastoratets kyrkokör i Lidens kyrka. Adventsfika.

18.00 Adventsgudstjänst i Sättna kyrka.

 

Advent i våra kyrkor

"Advent är mörker och kyla..." står det i psalmboken. Och det är sant. I adventstiden behöver vi ljuset. I våra kyrkor förbereder vi oss för julen och väntar på det stora som skall ske i Betlehem. Läs mer här om allt som händer under adventstiden!

Vad är advent?

Redan i oktober börjar de första tomtarna krypa fram ur vrårna. Julmusiken börjar flöda i november. I vårt mörka norden finns en obändig längtan efter jul och ljus. I kyrkan kallar vi denna längtan "advent" - julens förberedelsetid. Här kan du fördjupa dig i vad advent är!