Foto: Pixabay

Domssöndagen - en glädjens dag!

Nyhet Publicerad

Vad tänker du på när du hör ordet "domssöndagen"? Fördömelse? Helvetet? Synder? På domssöndagen firar vi att Kristus som älskar oss kommer åter för att ställa allt tillrätta den dag då tiden och rummet tar slut. Det är djupast sett en glädjens dag!

Domssöndagen har ofta haft en dålig klang i mångas öron. Ofta har den dagen missbrukats till fördömande predikningar och ren skrämselpropaganda. Men egentligen hör den söndagen samman med nästa söndag - första advent: "Kristus kommer!" Samme Kristus som älskar oss så mycket är det som är vår domare, ingen annan!

På domssöndagen firar vi mässa i Lidens kyrka 11.00. Efter mässan är det nomineringsmöte till det nya kyrkorådet och enkelt kyrkkaffe i kyrkan.

Konfirmanderna medverkar i mässan. 

Välkomna!

Advent i våra kyrkor

"Advent är mörker och kyla..." står det i psalmboken. Och det är sant. I adventstiden behöver vi ljuset. I våra kyrkor förbereder vi oss för julen och väntar på det stora som skall ske i Betlehem. Läs mer här om allt som händer under adventstiden!