Gång till hälsa i byarna

Kom och promenera med oss! Även i dessa tider är det viktigt att få mötas och säga hej till någon.

Gång till hälsa

Promenera tillsammans! Välkommen att gå i din egen takt, för alla åldrar. Du med barn får gärna ta med barnvagnen eller om du har något äldre barn som vill cykla. Personal från församlingen vandrar alltid också med. Vi samlas först vid eldstäderna för en stunds gemenskap och ett tänkvärt ord ur boken Möten längs vägen, innan de som vill promenerar iväg. 

Verksamheten pågår till och med vecka 34. 

Måndag 10.00 vid Bergsvikens bönhus (vid eldstaden bakom bönhuset) 

Tisdag 10.00 vid Multiarenan i Hemmingsmark

Onsdag 10.00 vid Hembygdsgårdens grillplats i Blåsmark

Torsdag 14.00 vid grillplatsen utanför Hortlax kyrka

kontakt:

Marie Wennberg, 0911-787 98

I samarbete med Sensus.