Ljuslykta framför konstverk i olika röda färger.
Foto: Anna Braw

Bön med sånger från Taizé

Varje måndagskväll är du välkommen att vara med i en bön med sånger från Taizé i Heliga Korsets kyrka.

Varje måndag vid 17.30 har vi en enkel bön med sånger från Taizé i Heliga Korsets kyrka (Kungsgårdsvägen 2C—vid Norra kyrkogården, hållplats för buss 411: Korsets kyrka). Vi sjunger de korta, enkla bönesångerna till pianoackompanjemang, och ibland är det någon som spelar eller sjunger solostämmor till. Vi läser en bibeltext och ber en förbön för varandra, vår värld och oss själva, och vi är tysta tillsammans en liten stund.

Vill du vara med och hjälpa till med bönen på något vis -- som textläsare, kanske, eller som sångare eller musiker? Hör av dig till Staffan!

 

Staffan Holmquist

Staffan Holmquist

Heliga Korsets församling

Komminister

Mer om Staffan Holmquist

Präst - komminister