
Stöd och omsorg
Alla kan vi hamna i lägen då livet känns tufft och du är ledsen, orolig eller rädd. Då gör det skillnad att få samtala med någon som tar sig tid att lyssna på vad du tänker och känner. I kyrkan kallar vi sådana samtal för själavårdssamtal. Behöver du någon att prata med? Har du förlorat någon nära? Eller känner du att du vill bidra på något sätt? Kontakta oss under respektive flik.
.jpg?doprocessing=&ci=0,737,5166,2479&ra=1.77778&w=700)
Diakoni – kyrkans utsträckta hand
Diakoni beskrivs ofta som kristen tro omsatt i handling. Omsorg för andra människor och att möta människor precis där de befinner sig i livet, i sorg såväl som i med- eller motgång – utan krav eller tanke på motprestation.

Vill du arbeta ideellt i kyrkan?
Just nu behöver vi kaffevärdar till kyrkkaffet på söndagarna efter högmässan. Vi behöver även dig som vill hjälpa till i vår second hand-affär, Tant Grön. Har du lust att dela med dig av din tid, dina erfarenheter och framför allt din vilja – hör av dig till oss!