Härnösands pastorat

Prata med oss

Kontakt

Härnösands pastorat Besöks- och postadress: Härnösands pastorat, Franzéngatan 18, 87131 Härnösand Telefon: +46(611)28800

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Ny medarbetare

Vi önskar Eskil Lindbäck, organist varmt välkommen.

Eskil är uppvuxen på Alnö utanför Sundsvall. Han började spela orgel i de sena tonåren och läste efter gymnasiet till kantor vid Mellansels folkhögskola. Där tändes kyrkomusikerlågan ordentligt och efter kantorsstudierna kom han in på organistutbildningen vid Kungliga musikhögskolan i Stockholm (KMH). Där studerade han orgel för Prof. Ralph Gustafsson (som bland annat spelat in en skiva i Säbrå kyrka) och fick också ett stort intresse för sång.

Efter organistexamen har Eskil arbetat i Skärholmens och Sundbybergs församlingar innan han anställdes av Härnösands pastorat. Eskil kommer ni främst att möta i Högsjö, där han leder Hemsö/Högsjö-kören, och i Säbrå.

 

Eskil Lindbäck

Härnösands pastorat

Organist