Foto: Maria Prytz

Sommarmusik i domkyrkan

Publicerad Ändrad

Onsdagar kl 20.00 med start 3 juli. Fri entré!

3 juli kl 20.00

Franska vindar
Detta program har sin tyngdpunkt i den franska orgelkonsten som
den utvecklades under 1900-talet, men rymmer också friska fläktar från två svenska tonsättare och av Bach.

Musiker: Per Brudsten, orgel

10 juli kl 20.00

Saxofonkvartetten Rollin Phones
Gruppens repertoar sträcker sig från klassiska standardverk och transkriptioner till verk av samtida tonsättare men när som andan faller på blandas upp med musik från andra genrer, allt med scenisk framställning och arrangemang i toppklass!

Musiker: Neta Norén, barytonsaxofon, Lucy Riley, tenorsaxofon,
Tove Nylund, sopransaxofon, Edith Bakker, altsaxofon

Klicka på bilden så kan du läsa/ladda ned sommarmusikprogrammet.

17 juli kl 20.00

Klockarens musikaliska värld
Klockarens musikaliska värld 1700-talets klockare och organister spelade på gudstjänster och ceremonier, men de var också eftertraktade spelmän på bröllop och danser i sin bygd. Följ med på en resa in i en bortglömd musikalisk värld, i en konsert där musik varvas med berättande. Efter sekler av tystnad öppnar nu Johan Hedin och Ida Meidell Blylod klockarnas gamla notböcker och släpper musiken fri. Deras toner blir en brygga i tid och rum, mellan vår värld och deras. En musikalisk upplevelse där gamla låtar får nytt liv i täta arrangemang och ett innerligt samspel.

Musiker: Ida Meidell Blylod och Johan Hedin

24 juli kl 20.00

Svensk Klavermusik

Musiker: Lars G Fredriksson, orgel och piano

31 juli kl 20.00

Kvinnfolk och fäbodsång, kärlek och lockrop

Musiker: Ulrika Bodén sång, kulning m.m.

Läs mer i programmet