Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Hammarö församling Besöksadress: Bruksgatan 1, 66330 SKOGHALL Postadress: BOX 47, 66321 SKOGHALL Telefon:+46(54)512400 E-post till Hammarö församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Ett stort tack för era bidrag till Svenska kyrkans internationella arbete 2017!

Svenska kyrkans internationella arbete har tagit emot 51295 kronor från Hammarö församling under perioden 1 januari till 31 december 2017.

I beloppet ingår alla inbetalningar – som kan komma från riks-, stifts- och församlingskollekter samt församlingsanslag och insamlingsaktiviteter. 

Svenska kyrkans internationella arbete bärs av det lokala engagemanget – ni gör stor skillnad! Era bidrag är avgörande för att vi ska kunna hålla vad vi lovat våra systerkyrkor och partner ute i världen. Tillsammans fortsätter vi kampen för alla människors rätt till ett värdigt liv.

Se gärna det brev och den filmade hälsning som internationella chefen Erik Lysén skickat till samtliga församlingar och pastorat. Filmen riktar sig till församlingens anställda, förtroendevalda och ideella som alla har en viktig uppgift att arbeta med insamling och engagemang för Svenska kyrkans internationella arbete. 

Återigen tack!