Bilder till fastan och påsken
Kan användas till texten: Gå en promenad i tystnad. Tänk på de som kämpar med corona
Foto: Magnus Aronson /Ikon

Promenader och utfärder under sommaren

Rörelse och frisk luft mår vi alla bra av. Lite sällskap, på lagom avstånd, är ju också trevligt. Kom med på våra promenader och utfärder under sommaren! Öppet för alla åldrar.

Istället för våra vanliga utfärder går vi denna sommar främst på promenader i närområdet

S:t sigfrids kyrka, torsdag 1 juli

Torsdag 1 juli tar vi en promenad från Uppenbarelsekyrkan till S:t Sigfrids kyrka och från Gröndals kyrka till S:t Sigfrids kyrka. Start kl. 10.00 från Uppenbarelsekyrkan och från Gröndals kyrka. Ingen föranmälan behövs. Inställt vid regn. Ingen kostnad. Vi bjuder på kaffe och bulle. Ledare: Karin Österby, Birgitta Sommarbäck.

Vinterviken, torsdag 15 juli

Torsdag 15 juli tar vi en promenad från Gröndals kyrka till Vinterviken. Start kl. 10.00 från Gröndals kyrka. Ingen föranmälan behövs. Inställt vid regn. Ingen kostnad. Vi bjuder på kaffe och bulle. Ledare: Svante Talltorp, Karin Österby

Klubbensborg, torsdag 29 juli

Torsdag 29 juli tar vi en promenad från Mälarhöjdens t-bana till Klubbensborg. Start kl. 10.00 från Mälarhöjdens tunnelbanestation. Ingen föranmälan behövs. Inställt vid regn. Ingen kostnad. Vi bjuder på kaffe och bulle. Ledare: Svante Talltorp, Sara Blomén Power

Hägerstensåsens utomhusscen, torsdag 12 augusti

Torsdag 12 augusti tar vi en promenad från Uppenbarelsekyrkan till Hägerstensåsens utomhusscen. Start kl. 10.00 från Uppenbarelsekyrkan. Ingen föranmälan behövs. Inställt vid regn. Ingen kostnad. Vi bjuder på kaffe och bulle. Ledare: Svante Talltorp, Birgitta Sommarbäck