Foto: Maria Blank

24/9 Vernissage: Dit går vi inte mer – konstutställning med Maria Blank

Maria Blank, utbildad inom religionsvetenskap, teologi och konst, lyfter frågor kring avhelgade kyrkor. Vad händer med oss när vi förlorar våra heliga rum? Välkommen på vernissage i Uppenbarelsekyrkan kl. 13.00. Fri entré.

24 september–29 oktober i Uppenbarelsekyrkan

Fri entré

Maria Blank ställer ut i Uppenbarelsekyrkan.

Om Dit går vi inte mer

Utställningen aktualiserar frågor rörande sekulariseringsprocessens avtryck i samband med att antalet avhelgade kyrkor ökar. Denna process berättar något viktigt om vår samtid och om vår historia. Vad betyder det att en plats som tidigare varit självklar för gemenskap och trosutövning nu tas ur bruk? Vissa säljs och byggs om till bostäder, medan andra står tomma och långsamt faller i glömska.

Om Maria Blank

Maria Blank är mitt i sin ansökan att bli präst och har tidigare varit verksam konstnär med ateljé i Göteborg. I både hennes konstnärskap och utbildning har hon haft ett nyfiket intresse för det samtida religiösa landskapet.

Avgiftsfritt – tack vare ditt medlemskap

Ditt medlemskap i Svenska kyrkan möjliggör att denna verksamhet kan vara avgiftsfri. Tack för att du är medlem – du är del av något större.

Läs mer om vad du bidrar till som medlem.

Hitta nästa föredrag eller kulturevenemang

15/10 Afternoon tea med regnbågstema: Regnbågsfamiljer i litteratur och verklighet – Känner vi igen oss?

Välkommen till samtal om hur regnbågsfamiljer skildras i barnlitteratur. Författaren Anette Skåhlberg träffar prästerna Marjut Ervasti och Mats Johansson som lever i regnbågsfamiljer. Samtalsledare är Birgitta Sommarbäck. Uppenbarelsekyrkan kl. 16.00. Fri entré.

17–22/10 Gröndals kulturvecka

Välkommen till Gröndals kulturvecka, alltid vecka 42. Här hittar du aktiviteter för barn och familj, konserter och författarsamtal – fri entré till alla arrangemang. Skänk gärna en summa till församlingens diakoni. Se hela programmet här!

24/9 Vernissage: Dit går vi inte mer – konstutställning med Maria Blank

Maria Blank, utbildad inom religionsvetenskap, teologi och konst, lyfter frågor kring avhelgade kyrkor. Vad händer med oss när vi förlorar våra heliga rum? Välkommen på vernissage i Uppenbarelsekyrkan kl. 13.00. Fri entré.

7/11 Tisdagssnack – Tema Miljö – Att leva hållbart i lägenhet

En inspirerande föreläsning om att leva hållbart i lägenhet. Prästen Yohanna Seaton ger enkla tips för att komma igång. Tipsen är kreativa och snälla mot plånboken. Uppenbarelsekyrkan kl. 18.00. Fri entré.

26/11 Afternoon tea: Crister Andersson och Jan Blomgren – Kristen tro och naturvetenskap – möjligt att förena?

Jan Blomgren återkommer till författarsamtal i Uppenbarelsekyrkan. Nu tillsammans med Crister Andersson, aktuell med en analys av hur kristen tro beskrivs i skolans läromedel. Välkommen till Uppenbarelsekyrkan kl. 16. Fri entré.