Julen är en tid för generositet och värme och en fin chans att skänka julklappar till människor i ekonomisk utsatthet. Samla in i bekantskapskretsen eller kolla med din chef om ert företag kan bidra med en julklapp i någon form till invånare i Götene som har det svårt.
Nedan följer några praktiska råd för dig som vill skänka julklappar.
Julklapparna bör vara oinslagna
Vi vet att många tycker om att slå in julklapparna innan de skänks till oss, men vårt arbete blir mycket enklare om vi får sakerna oinslagna. Då kan vi försäkra oss om att julklappen går till någon som verkligen behöver den och uppskattar den.
Om du vill skänka presentkort
Presentkort är en uppskattad gåva - då kan mottagaren själv handla sina julklappar. Något som de i vanliga fall inte har möjlighet till.
Vänligen märk kuvertet med presentkort med ”Julklapp”
När lämnas julklapparna?
Julklapparna lämnas till oss den 7 och 8 december 2022. Vi tar även emot julklappar senare under december, men ju tidigare vi får julklapparna desto större möjligheter har vi att få ut dem i tid till behövande barn och vuxna.
Eventuella julklappar som blir över lämnas vidare till Kyrkornas Second Hand-butik i Götene.
Inlämning
Julklapparna lämnas oinslagna till vår gåvoinlämning i Götene församlingshem, Skolgatan 1 i Götene, som har öppet:
onsdag 7/12 kl. 09:00-16:00
torsdag 8/12 kl. 09:00-16:00
Har du önskemål om att lämna oinslagna gåvor en annan dag eller har du en större leverans kontakta oss gärna innan på 0511-285 13 eller leif.nordlander@svenskakyrkan.se