Kent Karlson, präst, Olaus Petri församling, Örebro
Vad har praktikanten för arbetsuppgifter i er församling?
Vi har haft praktikant hos oss 6 år i rad nu. Församlingen har också sedan tidigare haft någon form av volontär sedan mitten av 1970-talet med ett par års uppehåll innan ungresurs.nu. De har bland annat jobbat med konfirmander, ungdomsgrupp, dagledigträffar, öppen förskola, barnkör, vaktmästeri, städ, nätvandring, gudstjänstmedverkan och massa annat.
Vad upplever du att en ung resurs tillför i just ert församlingsarbete?
En ung resurs är just en resurs som kompletterar ordinarie personal (inte ersätter). Det kommer nya frågor och idéer om verksamheten som hjälper till att utveckla den. Arbetslaget påminns om att vi ständigt är i förändring där medarbetare kommer och går.
Ska ni ha en ung resurs under kommande läsår och vad har du för förväntningar och förhoppningar inför just denna praktikants tid hos er?
Ja, det kommer vi att ha. Vi förväntar oss att få vandra ett läsår tillsammans där vi både kan få och ge erfarenheter där både den som är ung resurs och vi kan få växa
tillsammans.
Vad tror du att praktikåret ungresurs.nu innebär för rekrytering av personal och ideella till Svenska kyrkan?
Jag tror att det ger en möjlighet att se vad det är att arbeta i församling och inspireras för en fortsättning. Tre av de sex senaste har påbörjat teologiutbildning och någon har funderingar på att bli diakon så visst gör det något att få dela ett läsår i en församling. Några har tyckt om att göra detta år och konstaterat att man inte vill jobba i kyrkan men fortsatt vara aktiv på något sätt.