En vit landsbygdskyrka bland lummiga träd.
Foto: Mikael Svensson

Vacker utsikt eller ny insikt? – Läs mer om Sommarkampanjen

Nyhet Publicerad

Nu är det dags att förbereda inför årets sommarkampanj. Syftet med kampanjen är att väcka nyfikenhet om sommarkyrkan och appen Kyrkguiden.

Sommarkampanjen togs ursprungligen fram för att påminna om kulturarvet i hemestertider i samband med utbrottet av Covid-19.
I år är det tuffa tider för många av andra skäl och flera planerar återigen för hemester. Många har även upptäckt tjusningen med att semestra i Sverige. Hur hjälper vi människor att uppfatta kyrkan som öppen för alla, oavsett livssituation? Och hur gör vi det naturligt för människor att titta in? 

Läs mer om hur du kan förbereda i din församling/pastorat för kampanjperioden, få hjälp med den egna utformningen eller bidra till den gemensamma kampanjbudgeten för ett ökat genomslag. På kampanjsidan hittar du all information om tider, material och aktuella länkar.

Till kampanjsidan för Sommarkampanjen