Meny

Begravningsavdelningen

Begravningsexpeditionen svarar på alla frågor om begravningar, gravsättningar, gravrätter, beställning av plaketter, gravanordningar, bokning av kapell, gravvisning, nedlagda stenar av säkerhetsskäl samt frågor om lagar och förordningar.

De flesta som tillhör begravningsavdelningen har Kvibergs kyrkogård som bas.

Besöksadress

Kvibergs kyrkogårdsväg 4, 415 22 Göteborg

Postadress

Box 1526, 401 50 Göteborg

Begravningsexpedition

031-731 80 80 (knappval 2), gbg.begravning@svenskakyrkan.se  fax 031-731 82 89 

Susanne Hägg, assistent, Karin Josefsson, assistent, Anne Lejhagen, assistent, Linda Okstam, assistent, Therese Salmi, assistent och Cornelia Söderström, assistent (tjl). Birgitta Liljekvist, registervård.

Personal - stab

Katarina Evenseth, chef begravningsavdelningen
031-731 82 95
katarina.evenseth@svenskakyrkan.se

Marie-Louise Dreyer, chef begravningsexpeditionen
031-731 11 39
marie-louise.dreyer@svenskakyrkan.se

Marie Louise Nord, planeringsingenjör
031-731 92 85
marie.louise.nord@svenskakyrkan.se

Stefan Andersson, planerare
031-731 82 86
stefan.andersson2@svenskakyrkan.se

Kristian Andersson, kyrkogårdsingenjör/grävarchef
031-731 11 36
kristian.andersson2@svenskakyrkan.se

Krematoriet

Utbeställning och övriga frågor om askor: 031-731 82 92
E-post: gbg.krem@svenskakyrkan.se

Johan Andreasson, krematorieföreståndare
031-731 82 84
johan.andreasson@svenskakyrkan.se

Kapell/gravvisning

Annica Wikström, lagledare kapell/gravvisning
031-731 11 56
annica.wikstrom@svenskakyrkan.se

Begravningsexpeditionen

Vi svarar på alla frågor om begravningar, gravsättningar, gravrätter, beställning av plaketter, gravanordningar, bokning av kapell, gravvisning, nedlagda stenar av säkerhetsskäl samt frågor om lagar och förordningar.

Du når oss på 031-731 80 80 - tryck 2 för hjälp med frågor kring begravning.
Öppet för telefon/besök vardagar kl. 9-12, 13-15.
gbg.begravning@svenskakyrkan.se

Begravningsexpeditionen finns på Kvibergs begravningsplats, till vänster efter huvudentrén.

Besöksadress: Kvibergs kyrkogårdsväg 4, 41522 Göteborg

Postadress: Box 1526, 401 50 Göteborg