Foto: Hanna Mansten Ikon

Så hanterar vi coronasituationen

Gällande förhållningssätt i samband med Coronaviruset.

För att motverka eventuell spridning av Coronavirus väljer pastoratet att ställa in många av våra aktiviteter. Gudstjänster och en del övrig verksamhet kommer till viss del att löpa på som vanligt, men vi tar hänsyn till den nya rekommendationen om samlingar på max 50 personer. Se listan nedan för de verksamheter som ställs in.

Vi håller oss uppdaterade och följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

För aktuell information i pastoratet; följ uppdateringar här på hemsidan, på Facebook samt information på anslagstavlor.

Tänk på att: Hälsa på varandra, men undvik handhälsning.

Vi tar Folkhälsomyndighetens rekommendationer på allvar. 70+ ska vara rädda om sig och istället för gudstjänstbesök rekommenderar vi att ta del av Helgsmålsringning i SVT 1, på lördagar 17.50 samt Gudstjänst i SVT 2 på söndagar 10.00 och Radiogudstjänst kl 11.00 på SR P1.

Youtube och Facebook
I dessa tider har vi ökat vår digitala närvaro. Dvs när det nu inte funkar för dig att ta dig till kyrkan så kan du istället träffa oss genom de filmer vi lägger ut på vår Youtube-kanal (sök på Getinge-Oskarström) eller om du har Facebook; då hittar du våra filminlägg på våra församlingars Facebook-sidor.

INSTÄLLDA AKTIVITETER
Med reservation för ytterligare ändringar.

Öppet hus, Trivselträffar, Luncher
Dessa aktiviteter är inställda TILLS VIDARE

Äldreboenden
Inga andakter, gäller samtliga serviceboenden och äldreboenden.

Skolor
Inga besök av vår personal under perioden. TILLS VIDARE

Besöksgrupper-Diakoni
Hembesök bedöms från fall till fall. I möjligaste mån bör hembesök undvikas om det ej bedöms som absolut nödvändigt.

KONTAKTUPPGIFTER
Vill du prata med någon eller få mer information, så är du varmt välkommen att kontakta oss!

Enslöv
Joachim Franzén 035-192411

Elisabeth Johansson, 035-192414

Oskarström
Anders Carlwe, 035-192421

Marie-Louise Paulsson, 035-192408

Slättåkra
Michael Franzén, 035-192431

Marie-Louise Paulsson, 035-192408

Kvibille
Michael Franzén, 035-192431

Åsa Stockenberg, 035-192404

Getinge
Johannes Bäckman, 035-192441

Åsa Stockenberg, 035-192404