Nabil Sadour, Noomi Grönberg och Angelica Skodborg som avslutat cafésommaren i Himmilsgården.
Foto: Charlotta Rådman Frans

Tack för en bra cafésommar

Angelica Skodborg, 20 år, har arbetat på kyrkans sommarcafé i Himmilsgården i sommar. I sju veckor har hon bakat, kokat kaffe, dukat, serverat och pratat med besökarna.
- Det har varit ett jätteroligt sommarjobb, säger Angelica och får medhåll av cafékollegan Nabil Sadour.

I höst flyttar Angelica till Eksjö för att studera digital visualisering. Det känns roligt men samtidigt lite pirrigt, säger hon.

Diakonin i Gagnefs pastorat har drivit sommarcaféer i både Himmilsgården och  Mockfjärds församlingsgård. Diakonerna Noomi Bjurén Grönberg och Rosita Borum Halvars har varit huvudansvariga.

Syftet med verksamheten är dels att ge ungdomar möjlighet till feriearbete, dels att skapa träffpunkter under sommaren då de flesta av kyrkans ordinarie verksamheter har uppehåll.

Noomi och Rosita tackar de anställda ungdomarna för ett gott utfört arbete, och riktar samtidigt ett stort tack till alla besökare.