Symbolerna för islam, judendom och kristendom bildar tillsammans ordet coexist
Foto: Gustaf Hellsing/IKON

Vi tar avstånd från kränkningar

Kristna församlingar i Upplands Väsby tar starkt avstånd från kränkningar av människor i vår kommun.

Kristna församlingar i Upplands Väsby tar starkt avstånd från kränkningar av människor i vår kommun. 

Det har kommit till vår kännedom att en politisk gruppering, kända för att kränka och håna muslimer, och att försöka provocera fram kravaller och våld, har sökt tillstånd att genomföra en manifestation i vår kommun. 

Som kristna i Upplands Väsby tar vi avstånd från alla försök att kränka människor. Vi ser med sorg och ilska på försöket att kränka våra muslimska vänner. Vi är inte fiender, utan vi är grannar, vänner, kollegor som lever och arbetar tillsammans i Upplands Väsby! 

Oavsett religion, eller som icke troende, är vi medmänniskor som står enade över religionsgränserna. 
I Upplands Väsby står vi som församlingar upp för yttrandefrihet, rätten att kritisera både politiska ideologier och religioner. Detta kommer dock aldrig att vara liktydigt med att man kränker, hånar, trakasserar eller sårar medmänniskor.  
Vi accepterar inte att någon försöker ställa människor mot varandra och provocera till konfrontation och splittring.  

Vi som bor och arbetar i Upplands Väsby kämpar tillsammans för en kommun där människor oavsett religion eller bakgrund skall känna sig trygga och respekterade för vilka de är. 

Upplands Väsby 2020-09-12

Eds församling, Svenska kyrkan 
Fresta församling, Svenska kyrkan 
Hammarby församling, Svenska kyrkan 
Missionsförsamlingen Upplands Väsby 
Pingstförsamlingen Upplands Väsby