Foto: Eva Jäger

Gökottevandring upp på Stabergs klack 30 maj

Solen sken då ett 15-tal deltagare stretade på i den steniga uppförsbacken, som Monika Holmgren så påpassligt döpte till Botgöringen. Sen följde Pelarsalen, Insteget och till sist var vi uppe i en ”kyrka utan tak”. Utsikten är sevärd!

Efter en kort andakt, denna Kristi himmelsfärdsdag, med unison psalmsång följde det efterlängtade fikat! En kunnig fågelguide beskrev för oss vilka fåglar som hördes: dubbeltrast, bofink, lövsångare, svartvit flugsnappare, trädpiplärka, rödstjärt, svarthätta, kungsfågel och sist men inte minst, flygande gråhägrar. Gökens läte hörde vi med lite assistans av en mobiltelefon!

Monika berättade livfullt om bergsmansgården Staberg och om bygdens anrika historia. Staberg tillhör världsarvet och det ger en extra inspiration till att hålla liv i den gamla traditionen med gökottevandring upp på klacken! På nedvägen kom regnet och det behövs ju för växtligheten så vi klagar inte!

Pilgrimsgruppen i Vika-Hosjö hade arrangerat vandringen i samarbete med Sensus.