Eskilstuna

Prata med oss

Kontakt

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kyrkogårds- och gravärenden har flyttat

Besök hos grav eller kyrkogårdsärenden görs inte längre i Kyrkans hus. Istället har kyrkogårds- och gravärendeadministrationen flyttat till begravningsverksamheten vid S:t Eskils kyrkogård.


Från och med den 10 januari har besöksadressen för kyrkogårds- och gravärenden ändrats till Åsbyvägen 37 C . Numera gör du alla dina grav- eller kyrkogårdsärenden på plats hos begravningsverksamhetens expeditionen vid S:t Eskils kyrkogård. Allt för att du som medlem ska ha tillgång till begravningsverksamhetens olika områden på ett och samma ställe. Självklart kan du precis som vanligt även mejla eller ringa om ditt ärende. 

Här kan du läs mer om Begravningsverksamheten, hur du hittar dit och kontaktuppgifter: Begravning och kyrkogård