Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Eskilstuna Besöksadress: Eskilstuna pastorat, Kyrkans hus, Smörparken, 63220 Eskilstuna Postadress: Eskilstuna pastorat, Box 307, 63104 Eskilstuna Telefon: +46(16)170700 E-post till Eskilstuna

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Johan svarar och förklarar

Vi har samlat ihop frågor som vi tror att du vill ha svar på inför att vi blir Eskilstuna Pastorat. Den 13 december klockan 12 kommer kyrkoherde Johan Hedlund svara på dem frågorna under en livesänding på Eskilstuna- och Västra Rekarnes församlings Facebooksidor.

Med livesändningen vill vi försöka ge dig en bild av vad som förändras och hur pastoratet påverkar dig som medlem. Du kan också mejla in din fråga till eskilstuna.information@svenskakyrkan.se i förväg, så läser Johan upp och svarar på dem under sändningen. Skriv "livesändning" i ämnesraden. 

Eskilstuna församlings Facebooksida: https://www.facebook.com/eskilstunaforsamling/

Västre Rekarne församlings Facebooksida:  https://www.facebook.com/VastraRekarneForsamling/?fref=ts