Eskilstuna församling

Prata med oss

Kontakt

Eskilstuna församling Besöksadress: Kyrkans hus, Smörparken, 63220 Eskilstuna Postadress: Box 307, 63104 Eskilstuna Telefon: +46(16)170700 E-post till Eskilstuna församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Johan svarar och förklarar

Vi har samlat ihop frågor som vi tror att du vill ha svar på inför att vi blir Eskilstuna Pastorat. Den 13 december klockan 12 kommer kyrkoherde Johan Hedlund svara på dem frågorna under en livesänding på Eskilstuna- och Västra Rekarnes församlings Facebooksidor.


Med livesändningen vill vi försöka ge dig en bild av vad som förändras och hur pastoratet påverkar dig som medlem. Du kan också mejla in din fråga till eskilstuna.information@svenskakyrkan.se i förväg, så läser Johan upp och svarar på dem under sändningen. Skriv "livesändning" i ämnesraden. 

Eskilstuna församlings Facebooksida: https://www.facebook.com/eskilstunaforsamling/

Västre Rekarne församlings Facebooksida:  https://www.facebook.com/VastraRekarneForsamling/?fref=ts