Fokus på Fairtrade!

Nyhet Publicerad Ändrad

Eskilstuna församling är sedan 2013 diplomerad som Kyrka för Fairtrade. Och från 2018 är Pastoratet diplomerad. Vi fikar alltid med Fairtrade-kaffe, te och andra produkter odlade av bönder i fattiga länder som får rättvis betalning och skäliga arbetsvillkor.

 

9-11/5 FAIRTRADE CHALLENGE. Tar du en fika med oss, bidrar du till Svenska kyrkans arbete för rättvisa villkor för odlare och producenter i länder med utbredd fattigdom. 

 

7-20/10 HÖSTKAMPANJEN. Schysst frukost och schyssta villkor i världshandeln. Ditt dagliga val i butiken gör skillnad för odlare och anställda i länder med utbredd fattigdom.

Genom Fairtrade får odlare och anställda i länder med utbredd fattigdom bättre kunskap om sina rättigheter, större försäljningmöjligheter och en stärkt position på arbetsmarknaden. Det är en möjlig väg ut ur fattigdom.

Eskilstuna församling ingår även i kommunens styrgrupp för Fairtrade City.

Har du frågor? Kontakta magnus.andersson@svenskakyrkan.se. Tel 016-40 33 670 Vill du läsa mer om fair trade, gå in på: www.fairtrade.se