Porträtt av Hazel Lindkvist i Kyrkvillan
Foto: Andreas Gejke

"Stororden" med Hazel Lindkvist

Nyhet Publicerad

Hazel Lindkvist, kommunikatör och projektledare för Act Svenska kyrkan reflekterar över "stororden" Försoning och Evigt liv.

Det finns ord och begrepp i kristen tro som är särskilt viktiga. De brukar kallas stororden. På Svenska kyrkans webbplats finns texter och filmer som hjälper oss att förstå dem och göra dem levande i vår tid. Hazel Lindkvist, kommunikatör och projektledare för Act Svenska kyrkan i församlingen är en av de medarbetare som hjälper oss att fundera kring dessa begrepp. Hör hennes version av orden Försoning och Evigt liv. Filmerna är inspelade av Andreas Gejke från Skaparkraft. Se fler filmer på www.svenskakyrkan.se/kristentro/stororden

Händer som vilar på en uppslagen bibel.

Stororden i kristen tro

Det finns ord och begrepp i kristen tro som är särskilt viktiga. De brukar kallas stororden. Här kan du läsa förklaringar som hjälper oss förstå och göra dem levande i vår tid.