Svenska kyrkan Enköping

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Enköping Besöksadress: Västra Ringgatan 9, 74531 ENKÖPING Postadress: BOX 88, 74522 ENKÖPING Telefon: +46(171)25700 E-post till Svenska kyrkan Enköping Webbplats

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Kontakt Enköping


Sjukhusdiakon Eva Ågren, 0171-257 22, e-post: eva.agren@svenskakyrkan.se

Sjukhuskyrkan, 0171-41 82 53

Kantor Albina Brandt, 0171-257 19, e-post: albina.brandt@svenskakyrkan.se

Husmor, S:t Lars kyrka, Eleonor S:t Cyr 0171-257 32, e-post: Eleonor.st.cyr@svenskakyrkan.se

Vaktmästare, Vårfrukyrkan, Jenny Lindström, 0171-257 11

Vaktmästare, Vårfrukyrkan, Valentine Aderibole, 0171-257 25

St Lars kyrka, Hornugglegränd 3, 0171-257 27

Vårfrukyrkan, 0171-257 24

Kapellvärd Karl-Bertil Dahlström, 0171-257 13

Församlingsassistent Karin Johansson, 0171-257 12, e-post: karin.l.johansson@svenskakyrkan.se

Församlingsassistent Maria Samuelsson, 0171-257 31, e-post: maria.samuelsson@svenskakyrkan.se

Församlingsassistent Christel Larsson, 0171-857 85, e-post: Christel.larsson@svenskakyrkan.se

Diakoniass. Margareta Ny, 0171-257 15, e-post: margareta.ny@svenskakyrkan.se

Diakon, Solveig Kärrbom, 0171-257 23, e-post: solveig.karrbom@svenskakyrkan.se

Kantor Lisen Brunsberg, 0171-257 30, e-post: lisen.brunsberg@svenskakyrkan.se

Organist Jonas Marmbrandt, 0171-257 16, e-pst: jonas.marmbrandt@svenskakyrkan.se

Finsktalande präst 018-430 38 28

Präst Stefan Sundbäck, 0171-257 10, e-post: Stefan Sundbäck

Präst Maria Lund, 0171-257 48, e-post: Maria Lund

Präst Mattias Thurfjell, 0171-257 09, e-post: Mattias Thurfjell

Husmor Ulrika Möller, 0171-257 21, e-post: ulrika.moller@svenskakyrkan.se

Arbetsledande komminister Erik Berger, 0171-257 06, e-post: erik.berger@svenskakyrkan.se

Kyrkoherde Anders Grape, 0171-257 05, e-post: anders.grape@kyrkanshus.nu

E-post: Enköpings församling

Växel 0171-257 00