Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Engelbrekts församling Besöksadress: Östermalmsgatan 20 B, 11426 Sthlm Postadress: BOX 26153, 10041 Sthlm Telefon:+46(8)4069800 E-post till Engelbrekts församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Orgel: Roger Sayer

Torsdag 1 augusti kl 19:00 Engelbrektskyrkan

Roger Sayer är en av Englands mest framstående organister. Organist och Director of Music i Temple Church i London och med ständigt pågående turnéer som solist över hela världen. Lika omfångsrik är hans verksamhet som körledare för ”The Choir of Temple Church”. Roger Sayer har även medverkat i stora projekt med filmmusik och samarbetat med tonsättare som t ex Hans Zimmer. Han spelar en helfransk symfonisk konsert med Widor, Franck, Tournemire och Vierne på programmet.  

Fri entré.