Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Bokcirkel anordnas kring boken Ett eget rum

Ett eget rum är temat för konstveckan i Ed år 2020. Temat - vilket röstades fram av konstgruppen i våras - är inspirerat av boken Ett eget rum, av Virgina Woolf. Nu anordnar Eds församling en bokcirkel kring boken.

Ett eget rum, bokcirkel

 

Adlibris skriver om boken, citat: Virginia Woolf skapar i Ett eget rum en formel för kvinnors intellektuella, ekonomiska och sociala frigörelse som fått ett oerhört genomslag. /../ Woolfs vilja att dyka ner i historien för att förstå sin egen position som kvinna och författare har visat sig meningsbärande långt utöver hennes egen tid. Slut citat.

Vill du läsa denna feministiska klassiker i grupp och samtala om de ämnen som kommer upp? Föranmäl dig senast 1 oktober till via Epost till Eds församlingsexpedition så att vi vet hur många som kommer att delta.

 • Bokcirkel kring Ett eget rum i Eds församling
  Plats: Röda stugan vid Eds församlingsgård
  Dag: tisdag kl. 13-15
  Datum:
 • 15 oktober (läs förordet)
 • 22 oktober (läs kap 2 och kap 3)
 • 5 november (läs kap 4 och kap 5)
 • 12 november (läs kap 6)
 • 26 november (läs kap 1)
 • 3 december (summering av cirkeln).

Cirkeln leds av Anita Grenfeldt, amatörkonstnär från Ed och bokälskare. Svenska kyrkan bjuder på kaffe/te.

Skaffa dig ett exemplar av boken före cirkelns början. Den är utgiven på Ellerströms förslag och kan beställas på Adlibris för 123 kr.