Sävare församling

Prata med oss

Kontakt

Sävare församling Besöksadress: Sävare församlingshem, 53191 VINNINGA Postadress: Box 3065, 53103 VINNINGA Telefon: +46(510)50026 E-post till Sävare församling Webbplats

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Personal

Vi finns till för dig!


KYRKOHERDE

Judith Fagrell
Tel: 0510-500 26, 0510-507 07
Mobil: 070-22 88 305
judith.fagrell@svenskakyrkan.se 

Församlingsexpedition

Kamrer Bengt Eklund
Tel: 0510-507 07
bengt.johan.eklund@svenskakyrkan.se

Kanslist Anna-Karin Petersson
Tel: 0510-500 26
Sävare församling
Sävare församling

 

Präster

Km Sonja Grunselius
Mobil 070-222 81 67
Sonja Grunselius

Km Eva Kaiser
Mobil: 070-960 13 92
eva.kaiser@svenskakyrkan.se

Km Mikael Kjell
Mobil: 070-832 82 26
mikael.kjell@svenskakyrkan.se

Kyrkomusiker

Sävare- Hasslösa - Lindärva
Ing-Mari Johansson, kantor
Tel: 0510-508 03, 073-917 19 58
ing-mari.johansson@svenskakyrkan.se

Saleby - Härjevad - Trässberg - Norra Härene
Åsa Davidsson, kantor
Tel: 070-372 63 25
asa.davidsson@svenskakyrkan.se

Majåker - Hovby
Jenny Lindahl Karlson, kantor
Tel: 0510-278 00, 073-772 07 26
jenny.lindahl@svenskakyrkan.se

Saleby - Härjevad - Trässberg - Norra Härene
Ingrid Abelsson Wallroth
Tel: 070-362 03 88
ingrid.abelsson.wallroth@svenskakyrkan.se

Församlingspedagoger

Sävare
Anna Tassinari
Tel: 0510-501 61
Mobil: 070-234 87 20
anna.tassinari @svenskakyrkan.se

Saleby
Per Kaiser
Mobil: 073-044 23 57
per.kasier@svenskakyrkan.se

Majåker
Anita Klasson
Tel: 0510-278 00
anita.klasson@svenskakyrkan.se

Barntimmeledare
Birgitta Axelsson
Mobil: 073-715 31 94
birgitta.g.axelsson@svenskakyrkan.se

Kyrkogårdsarbetare

Kyrkogårds- och fastighetsföreståndare:
Johan Larsson
Mobil: 070-266 44 62
johan.g.larsson@svenskakyrkan.se

Lindärva
Kyrkvaktmästare: Ulla Gustafsson
Mobil: 073-800 85 54
ulla.i.gustafsson@svenskakyrkan.se

Sävare - Hasslösa
Kyrkvaktmästare: Jonas Andersson
Mobil: 070-954 68 02
jonas.n.andersson@svenskakyrkan.se

Kyrkvaktmästare: Mikael Hallgren
Mobil: 073-800 15 38
mikael.a.hallgren@svenskakyrkan.se

Hovby
Kyrkvaktmästare: Leif Nättorp
Mobil: 073-800 47 46
leif.t.nattorp@svenskakyrkan.se

Norra Härene - Trässberg
Kyrkvaktmästare: Helén Knutsson
Mobil: 073-800 47 45

Majåker
Kyrkvaktmästare: Anne-Mari Treijner
Tfn: 278 00
Mobil: 070-519 93 24
ann-mari.k.treijner@svenskakyrkan.se

Saleby - Härjevad
Kyrkvaktmästare: Thomas Nyberg
Mobil: 073-800 85 50
Thomas Nyberg

Säsongsarbetare
Daniel Svensson
Mobil: 070-638 37 94

Joel Gustafsson
Mobil: 072-713 21 12