Alla helgons dag 2012 på Uppsala gamla kyrkogård. Gravsten med ängel
Foto: Josefin Casteryd /Ikon

Vi nämner våra kära vid namn i digital andakt

Allhelgonahelgen 2020. Det här året har visat tydligare än vanligt hur livet kan förändras. Av hänsyn till alla som inte kan eller vill utsätta sig för fysiska möten i dessa tider väljer vi att läsa upp namnen på de avlidna enbart i en inspelad andakt. Det ger möjligheten att delta utan oro för hälsan. I våra kyrkor kommer tavlor med namnen på de bortgångna sitta uppe. Det finns även möjlighet att tända ljus och skriva några rader i en minnesbok i kyrkorna.

Digital andakt 

I andakten nämner vi vid namn de församlingsbor som gått bort under året. Vi tänder ljus till deras minne och ber för alla som lämnats kvar. 

Du hittar till andakten här. Den kommer att publiceras fredag 30 oktober kl 12.