Foto: Roland Olin

Tio minuter lång klockringning på nyårsafton

Kl. 18 ringer Oscar Fredriks kyrka, Masthuggskyrkan, Carl Johans kyrka och Högsbo kyrka i kyrkklockorna, för att hedra dem som dött under pandemiåret.

Gemensam klockringning

Carl Johans pastorat kommer att delta i klockringning för dem som dött under 2020, året som färgats så starkt av coronapandemin. Alla landets domkyrkor, däribland Göteborgs domkyrka, har tillsammans kommit överens om att göra en särskild klockringning på nyårsafton för att hedra dem som dött under året och för att samla tankar och känslor kring det som förenar oss. Carl Johans pastorat ansluter sig initiativet och deltar i den tio minuter långa ringningen. 

– Det år som ligger bakom oss har varit mycket annorlunda. Det känns viktigt att stanna upp inför alla människor som lämnat oss, och alla som lämnats kvar i sorg, säger biskop Susanne Rappmann, i ett pressmeddelande från Göteborgs stift

Högsbo, Linnéstan, Masthugget och Majorna

NYÅRSAFTON 31 DECEMBER 2020
KL. 18-18.10

Kyrkorna i pastoratet som deltar i den särskilda klockringningen är:
Oscar Fredriks kyrka, Masthuggskyrkan, Carl Johans kyrka och Högsbo kyrka

Kyrkoherde Carl Johans pastorat

Anders Leitzinger

Anders Leitzinger

Kyrkoherde