Pilgrimsvandringar i Arild i sommar

Nyhet Publicerad

Välkommen att vandra med oss i Arild fredagar kl. 17.30-18.30 med start 28 juni då vi även inviger Sankt Arildsleden. Vandringarna startar vid meditationskorset, Arilds missionshus, och avslutas vid Arilds kapell där man kan vara med och fira mässa.

Det hålls vandringar fredagarna 28 juni, 5 juli, 12 juli, 19 juli  och 2 augusti kl. 17.30- 18.30. Start vid meditationskorset vid Arilds missionshus EFS, nere vid hamnen och avslut Arilds kapell där alla inbjuds att delta vid mässa  

Temat för vandringarna utgår från Hans-Erik Lindsröms pilgrimsnyckelord och ledord.

frihet- vandringen

enkelhet - måltiden

tystnad - bönen

bekymmerslöshet - rastplatsen

långsamhet - uppbrottet

andlighet - målet

delande - mötet

Ingen anmälan eller vandringsvana behövs. Vi går långsamt och sträckan är kort. Ta på bekväma skor och följ med:)

vandringarna sker i samverkan med Arilds missionsförening EFS.

Har du frågor kontakta:

Maria Tyrberg 0739-22 39 02