26/8 Twelve poems of Emily Dickinson av Aaron Copland

Ett program baserat på den amerikanske tonsättaren Aaron Coplands musik till Emily Dickinsons dikter.

Twelve poems of Emily Dickinson av Aaron Copland

Bromma kyrka 26 augusti kl 19.30

Text: Emily Dickinson
Musik: Aaron Copland
Manus: Cecilia Eriksson (alla texter baserade på fria tolkningar av Dickinsons dikter)

Medverkande: Cecilia Eriksson, sopran, Maria Rostotsky, piano.        

 Program

1. Nature, the Gentlest Mother

2. There Came a Wind Like a Bugle

3. Why Do They Shut Me Out of Heaven?

4. The World Feels Dusty

5. Heart, We Will Forget Him

6. Dear March, Come In!

7. Sleep is Supposed to Be

8. When They Come Back

9. I Felt a Funeral in My Brain

10. I've Heard an Organ Talk Sometimes

11. Going to Heaven!

12. The Chariot

om aaron coplands sångcykel 

Både Aaron Copland (1900-1990) och Emily Dickinson (1830-1886) levde och verkade i USA. Endast ett fåtal av Dickinsons dikter publicerades under hennes livstid – först i mitten på 1950-talet gavs en komplett samling ut.

År 1950 tonsatte Copland tolv stycken av dikterna. Alla tolv sångerna är kompletta och fristående, men som Copland själv har noterat i början av noterna så får de gärna framföras tillsammans som en hel sångcykel.

Dickinsons dikter är fyllda av pauser och talstreck och kan ibland upplevas som något oregelbundna. Copland har försökt att återspegla Dickinsons sätt att skriva i sina kompositioner. Lyssna till exempel efter hur betoningarna i musiken ofta förskjuts och på så sätt skapar en känsla av oregelbundenhet och lyssna efter de stora sprången och hoppen i sångstämman som ska påminna om dikternas pauser, talstreck och tvära kast.

Cecilia Eriksson, sopran

Maria Rostotsky, piano