Lyssna

ÖKA - Öppen kyrka

ÖKA - Öppen kyrka redogör för sin syn på gudstjänst, undervisning, diakoni och mission i Askims församling. Detta vill ÖKA prioritera och varför ska du rösta på ÖKA?

Gudstjänst

  • Okonstlade, nära gudstjänster där Bibelns texter förklaras och där kyrkans ritualer bevaras och får mening.
  • Utrymme för temagudstjänster kring tro och existentiella frågor om att leva med sin tro och sitt tvivel.

Undervisning

  • Satsa mer på konfirmander och ungdomar, med bl. a. stor lägerverksamhet och olika inriktningar som musik, segling, äventyr
  • Främja möjligheter till fördjupande samtal om livets mening.
  • Verka för att ideella i församlingen får uppmuntran och utbildning.

Diakoni

  • Närvaro vid äldreboenden och hospice samt utveckla verksamhet riktad mot äldre och ensamma.
  • Rikta uppmärksamhet mot barn och ungdomar i skola och fritid som känner sig utanför och ge dem goda vuxna förebilder. Genom öppna verksamheter för barn och familj ge stöd till föräldrar i samverkan med samhällets olika organ.
  • Självklart ta ansvar för dem som sökt skydd i Sverige från krig och förföljelse och har boenden i vår församling.

Mission

  • Göra Jesus Kristus till en verklighet.
  • Förstärka församlingens verksamhet för dem som vill ta sina livsfrågor på allvar.
  • Möta människors frågor och problem i vardagen – t.ex. i köpcentra, arbetsplatser och skola

DETTA VILL ÖKA PRIORITERA I ASKIMS FÖRSAMLING

  • Förstärka församlingens engagemang för äldre och ensamma.
  • Att man ska känna sig välkommen och få utrymme vid t.ex. dop, vigsel och begravning.
  • Att ta ansvar för miljö och ekonomi.

DÄRFÖR SKA DU RÖSTA PÅ ÖKA

  • Vi kom till som nomineringsgrupp bl.a. för att stödja kvinnliga präster och för att göra det möjligt för homosexuella par att leva tillsammans och driver kraftfullt de frågorna i stift och i kyrkans olika centrala styrelser och organ.
  • Vi är inte anslutna till ett ”rikskyrkligt allmänparti” utan vill vara en nomineringsgrupp för alla.
  • Vi vill göra kyrkan effektiv och minska onödiga kostnader för att på sikt kunna sänka kyrkoavgiften.
  • Vi vill inte att kyrkan skall kunna vara en ”tummelplats” för extrema åsikter.

ÖKA.s kandidater till församlingen. Bengt Inghammar, Mats Ögren, Maria Stripple-Orre, Kristina Sjöblom och Rasmus Fagerström.