Foto: Arvika pastorat

85 framför Juloratoriet i Arvika

Nyhet Publicerad

Konsert i Trefaldighetskyrkan, Arvika söndagen den 10 december kl 18.00

På söndagskvällen framförs Bachs Juloratorium i Trefaldighetskyrkan, Arvika.

Juloratoriet är ett av Bachs verkliga portalverk och det mest framförda av hans större verk för kör och orkester. Vid söndagskvällens konsert i Trefaldighetskyrkan deltar mer än 80 sångare och musiker. Medverkande är Trefaldighetskyrkans oratoriekör, Geijerskolans kammarkör och en orkester från Musikhögskolan Ingesund. Solister är Ingegerd Hultén och Anna Tunström, sopran, Paula Hoffman, alt, Johan Christensson, tenor och Peter Boman, bas. Dirigent är Åke Skommar.

Juloratoriet kräver inte bara en stor ensemble, det är också ett av de mest glädjefyllda och jublande i Bachs produktion. Flera av ariorna, har blivit "greatest hits" och de storslagna körerna med trumpeter och pukor svämmar över av glädje och jubel. Vid konserten framförs kantaterna 4, 5 och 6 ur oratoriet.