Foto: Lena Jakobsson Lundgren

Stilla veckan och påsken i Arjeplog Arvidsjaurs pastorat

Nyhet Publicerad Ändrad

Från död till liv - "Livet är starkare än döden" - vårt liv är sårbart det lär vi oss förr eller senare. Vi firar påsk för att minnas Jesu liv, död och uppståndelse. Det kan hjälpa oss att möta livets sårbarhet här och nu och i tro att han både gått före oss och går bredvid oss. Varmt välkomna att fira påsken i våra kyrkor och bönhus.

Arjeplogs kyrka

Passionsandakt måndag 15/4 kl. 12.30. K Andersson, N Ivanova 

Passionsandakt tisdag 16/4 kl. 12.30 K Andersson, N Ivanova 

Passionsandakt onsdag 17/4 kl. 12.30 N Ivanova 

Skärtorsdagsmässa 18/4 kl. 18.00 A Mattsson, N Ivanova 

Långfredagsgudstjänst 19/4 kl. 11.00. A Mattsson  N Ivanova 

Påskdagsgudstjänst 21/4 kl. 11.00. A Mattsson, N Ivanova 

Arvidsjaurs kyrka

Passionsandakt måndag 15/4 kl. 19.00. I Sundström 

Passionsandakt tisdag 16/4 kl. 19.00. I Sundström 

Passionsandakt onsdag 17/4 kl. 19.00. M. Andersson

Skärtorsdagsmässa 18/4 kl. 19.00. I Sundström, G Terekhov, 

Långfredagsgudstjänst 19/4 kl. 11.00. I Sundström, G Terekhov, Arvidsjaurs kyrkokör.

Påskdagsmässa 21/4 kl. 11.00. I Sundström, G Terekhov, Arvidsjaurs kyrkokör.

 

Glommersträsk kyrka

Passionsandakt måndag 15/4 kl. 19.00. M. Hällgren Björk

Passionsandakt tisdag 16/4 kl. 19.00. A-C Eklund

Passionsandakt onsdag 17/4 kl. 19.00. I Sundström 

Skärtorsdagsmässa torsdag 29/3 kl. 19.00. M Andersson, E. Stenlund, Glommersträsk kyrkokör.

Påskdagsmässa söndag 21/4 kl. 11.00. M Andersson , E. Stenlund, Glommersträsk kyrkokör.

 

Lauker bönhus

Annandagpåskgudstjänst måndag 2/4 kl. 11.00. M. Andersson, E. Stenlund

 

Slagnäs kyrka

Påskdagsgudstjänst 21/4 kl. 15.00. Påskotta. A. Mattson

Västerfjälls kapell

Påskafton 20/4 kl. 12.00. Påskgudstjänst, M Andersson, N Ivanova 

Stilla veckan - passionandakter

 

Foto: Magnus Aronson /Ikon

Veckan innan påsk kallas för stilla veckan för att påminna om Jesus lidande samt att vi får följa med på lidandevandringen.  Passionsandakterna hålls måndag, tisdag och onsdag kväll med läsning av hela passionsberättelsen ur ett evangelium per dag. I år läser vi Lukasserien under våra passionsandakter och gudstjänser under stilla veckan och påsken. 

 

Skärtorsdag

Skärtorsdagen - den kväll då Jesus instiftar nattvarden till ett minne av den sista måltiden. Han delar bröd och vin med sina vänner - lärjungarna - även de som sedan skulle tvivla, förneka och förråda honom. Tillsammans med dem beger sig Jesus ut till Olivberget och till Getsemane för att be. Senare på natten grips Jesus i Getsemane av romerska soldater.

Foto: Magnus Aronson /Ikon

 Än idag firar vi nattvarden till minne av Jesus sista måltid. Nattvarden ger oss gemenskap med Gud och varandra. En måltid som ger kraft och inspiration att sprida Guds kärlek vidare ut i världen. 

 

Långfredag

Jesus förs till förhör hon Pontius Pilatus och döms till döden genom korsfästelse mitt på dagen, han bär sitt kors ut till Golgata och får på vägen hjälp att bära korset av Simon från Kyrene. Vid den nionde timmen sker Jesu död och senare på kvällen togs Jesu kropp ned och sveptes i linnebindlar för att lägga kroppen i en klippgrav

Foto: Alex & Martin /Ikon

Korset är det främsta kristna tecknet för hoppet. Jesus går i döden för vår skull. Genom korset besegras ondskan och vi blir försonade med Gud. 

 

Påskdagen

Foto: Alex & Martin /Ikon

Kvinnorna kommer till graven och upptäcker att stenen för ingången är bortvält och graven är tom. de går in i graven och ser en ängel där som säger: "Var inte förskräckta. Ni söker efter Jesus från Nasaret, han som blev korsfäst. Han har uppstått, han är inte här." (Mark. 16:6). 

Påskljuset tänds och de tre ropen "Kristus är uppstånden! Ja, han är sannerligen uppstånden!" inleder påskdagens högmässa.