Konsert med The Nordic Baroque Band

Nyhet Publicerad Ändrad

27 januari kl. 19:00 - Fri entré.

The Nordic Baroque Band fokuserar på de barockkompositörer som antingen själv valde eller var tvungna att gå andra och nya vägar. Konserten byggs upp av små kapitel, där musik och berättelser vävs ihop i sviter. Det råa möter det ljuva, det energiska möter det innerliga och publiken möter The Nordic Baroque Band i sitt esse.

The Nordic Baroque Band är en svensk-dansk ensemble, känt för att hitta de glömda örhängena i arkiven och göra egna sammansatta sviter, överraskande arrangemang och med skicklighet förmedla barockmusiken på ett närvarande och underhållande sätt.

Ensemblens debutskiva blev Grammisnominerad i kategorin ”Årets klassiska skiva” 2019. Två år senare utkom ensemblens andra skiva ”Live 2020: Stockholm”.

Fri entré.


The Nordic Baroque Band är:
Monica Schmidt Andersen – blockflöjter
Johannes Jacobsson – violin
Jeanette Eriksson – viola och violin
Magnus Malmros – cello
Mogens Fangel Damm – cembalo

 

Fredagen 27 januari kl. 19:00
Heliga Trefaldighets kyrka

Konsertlängd 1 h 50 min inkl 15 min paus

Konserten kommer att filmas (publiken bakifrån). Vänligen stäng av ljudet på telefonen eller sätter telefonen i flyplansläge.