Varsel om stridsåtgärder den 11 och 12 maj

Nyhet Publicerad

Vision, Akademikerförbundet SSR samt Lärarförbundets och Lärarnas Riksförbunds Samverkansråd har varslat om stridsåtgärder från och med den 11 maj 2022. Sveriges Ingenjörer har varslat om stridsåtgärder från och med den 12 maj 2022.

Fredagen den 29 april 2022 sade Vision, Akademikerförbundet SSR och Akavia med förtecknade förbund samt Lärarförbundets och Lärarnas Riksförbunds Samverkansråd upp de prolongerade avtalen. Samtidigt överlämnade Vision, Akademikerförbundet SSR samt Lärarförbundets och Lärarnas Riksförbunds Samverkansråd varsel om stridsåtgärder från och med den 11 maj 2022 klockan 07:00.

Idag måndagen den 2 maj 2022 överlämnade också Sveriges Ingenjörer varsel om stridsåtgärder från och med den 12 maj 2022 klockan 07:00 Sveriges Ingenjörer är ett av de till Akavia förtecknade förbunden.

Stridsåtgärderna omfattar övertids-, mertids-, nyanställnings- och inhyrningsblockad för samtliga arbetsgivare och strejk för vissa särskilt angivna arbetsgivare (se nedan) och yrkesgrupper. Alla arbetsgivare som har varslats om strejk kommer att kontaktas av Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation för instruktioner.

Följande arbetsgivare har varslats om strejk:

Lärarförbundet och Lärarnas riksförbunds Samverkansråd

Varsel (pdf)

 • Domkyrkopastoratet Göteborg
 • Karlstads pastorat
 • Linköpings dompastorat
 • Luleå domkyrkoförsamling
 • Lunds pastorat
 • Stockholms domkyrkoförsamling
 • Uppsala pastorat
 • Visby domkyrkoförsamling
 • Växjö pastorat

Akademikerförbundet SSR

Varsel (pdf)

 • Linköpings domkyrkopastorat
 • Lunds pastorat
 • Malmö pastorat
 • Ängelholms församling
 • Skövde pastorat

Vision

Varsel (pdf)

 • Alingsås pastorat
 • Bro församling
 • Carl Johans pastorat
 • Danderyds församling
 • Eskilstuna pastorat
 • Falkenbergs pastorat
 • Falköpings pastorat
 • Färingsö församling
 • Gränna - Visingsö pastorat
 • Gävle församling
 • Göteborgs begravningssamfällighet
 • Halmstad församling
 • Haninge pastorat
 • Huskvarna pastorat
 • Jönköpings församling
 • Karlstads pastorat
 • Kristinehamns pastorat
 • Linköpings domkyrkopastorat
 • Malmö pastorat
 • Ronneby pastorat
 • Rättviks pastorat
 • Sandvikens pastorat
 • Sköns församling
 • Skövde pastorat
 • Sollefteå pastorat
 • Sollentuna församling
 • Stora tuna & Torsångs pastorat
 • Södertälje Pastorat
 • Södra Lapplands pastorat
 • Trollhättans församling
 • Tyresö församling
 • Täby församling
 • Umeå pastorat
 • Västerås pastorat
 • Växjö pastorat

Sveriges Ingenjörer

Varsel (pdf)

 • Göteborgs begravningssamfällighet
 • Malmö pastorat - Malmö Kyrkliga Samfällighet
 • Västerås pastorat - Västerås Kyrkliga Samfällighet Kyrkoförvaltning
 • Ljungby pastorat - Ljungby Kyrkliga Samfällighet

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera