Tips! Afawebbinarium: Handöverförda vibrationer – en skakig historia 8/3 på fm.

Nyhet Publicerad

Det krävs förebyggande åtgärder för att minska antalet arbetare som exponeras för skadliga vibrationer i händerna. Men de förebyggande åtgärderna behöver samordnas. Vad vet vi, vad görs idag och hur blickar vi framåt och förebygger skador? Afa Försäkring arrangerar ett digitalt seminarium på temat med forskning och statistik.

Det kostnadsfria webbinariet sänds 8 mars 9.30-12.00. Anmäl dig till webbinariet

Om AFA försäkring i korthet:

Afa Försäkring är en organisation som ägs av arbetsmarknadens parter. Genom kollektivavtal omfattas alla anställda i Svenska kyrkan av försäkringar vid sjukdom (AGS-KL) och arbetsskada (TFA-KL). Arbetsgivare kan söka medel för individuella rehabiliteringsinsatser.  

Afa Försäkring arbetar också med förebyggande åtgärder, (har exempelvis utarbetat IA trossamfund) och ger stöd till forskning för en ökad hälsa i arbetslivet. 

För att sprida kunskap om sin forskning bjuder AFA regelbundet in till webbinarier, bland annat ovanstående. Läs mer om Afa försäkring