Stödåtgärder fasas ut

Nyhet Publicerad

Regeringen har meddelat att de ekonomiska stödåtgärderna med anledning av covid-19 i dagsläget gäller som beslutat, men att de kommer att fasas ut under våren.

Från och med den 9 februari 2020 tas de flesta restriktioner med anledning av covid-19 bort. Regeringen har nu meddelat att de ekonomiska stödåtgärderna kommer att fasas ut under våren, men att de i dagsläget gäller som beslutat.

·       Omsättningsstöden gäller till och med februari 2022

·       De beslutade åtgärderna i socialförsäkringen såsom ersättning för karensavdrag och slopat krav på läkarintyg gäller till och med mars 2022.

·       Slopat fribelopp för studiemedel och skattefri parkering gäller till och med juni 2022.

Folkhälsomyndigheten har idag också publicerat en sammanfattning av vad som gäller från och med den 9 februari 2020.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera