Foto: Lotta Person

Skao värd för årets kyrkojuristmöte

Nyhet Publicerad

Svenska kyrkans jurister träffas årligen. I år är det Skao:s tur att stå värd för mötet.

Jurister i Svenska kyrkan träffas årligen för att dela kunskap och erfarenheter. I år var det Svenska kyrkans arbetsgivarorganisations tur att stå värd för mötet, som genomfördes i Skao:s lokaler i Stockholm. 

- Samarbetet kring kyrkans juridik är viktigt och givande, säger Cecilia Herm, förhandlingschef Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation. Det finns många intressanta skärningspunkter som vi behöver reflektera över tillsammans, exempelvis mellan kyrkoordningen och arbetsrätten. 

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera