Särskild utbildningssatsning: Pannoperatörsutbildning krematorium

Nyhet Publicerad

Pannoperatörer i krematorier måste vara certifierade från och med den 1 december 2022. På uppdrag av Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation har kontroll-, provnings- och certifieringsorganet DEKRA Industrial tagit fram en förberedande utbildning för pannoperatörer som är anpassad för Svenska kyrkans krematorier.  

Utbildningen är längre än de allmänna utbildningarna för pannoperatörer, alla deltagare arbetar på krematorium och arbetsgivarorganisationen har förhandlat fram ett förmånligt pris. I nära anslutning till varje utbildningsomgång finns också möjlighet att genomföra själva certifieringsprovet.  

Läs mer om utbildningen och anmäl dig senast den 25 februari 2022

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera