Sammanfattning om vaccination på arbetsplatsen

Nyhet Publicerad

Vaccination blir en alltmer aktuell fråga i planeringen av arbete och verksamhet, särskilt eftersom vaccinerade idag behöver förhålla sig till färre smittskyddsåtgärder än ovaccinerade.  

Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation har vid ett flertal tillfällen informerat om rättsläget för arbetsgivare, men nu finns också en sammanfattande webbsida om hur du som arbetsgivare kan förhålla dig till vaccination. Där sammanfattas bland annat riskbedömning, vilka möjligheter arbetsgivaren har att agera och hur information om vaccination hanteras.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera