foto på hus vid Sigtunastiftelsen, lägre pelargång till vänster, högre torn till höger.
Foto: Sigtunastiftelsen

Nyhet: Teologisk bildning för förtroendevalda i Svenska kyrkan

Nyhet Publicerad

Ett tillfälle över två dygn för dig som saknar formell teologisk utbildning, och som vill fördjupa dig i folkkyrkoteologi med utgångspunkt från din egen bildningsresa och reflektera över den djupare innebörden i att vara förtroendevald, så att kunskap och liv hänger samman. Ett samarbete mellan Sigtunastiftelsen och Skao.

Har du som förtroendevald känt ett sug efter att fördjupa dig i teologins värld? Känner du tvekan på grund av att du tyckt att den teologiska ”kostymen” varit lite för ”trång” så att den riskerar att stänga dörrar som i en folkkyrka borde stå öppna mot livets rikedom? Då är detta något för dig!
 
Läs mer och anmäl dig till ett av två tillfällen!