NYHET: stiftsvisa HR-nätverk introduceras under 2023

Nyhet Publicerad

Mötesplatser för er som arbetar med HR-frågor och ett komplement till de uppskattade HR-forumen.

Under 2023 introducerar arbetsgivarorganisationen stiftsvisa HR-nätverk, ytterligare en möjlighet till informations- och erfarenhetsutbyte och till fördjupning i olika HR-frågor. Nätverken kommer att ledas av Skao:s regionala förhandlarna/rådgivarna. Det är även dessa som sköter inbjudningar och programupplägg. Tanken är att mötas två gånger per termin under en halvdag, eller vad som passar det specifika nätverket.

De befintliga HR-forumen fortsätter och kommer erbjudas minst en gång per termin. Markera gärna och anmäl dig till vårens datum redan nu .

Den digitala ALLA-dagen, som denna gång infaller under två halvdagar, 17-18 januari, har fortfarande anmälan öppen. Till hösten ordnar vi också en HR-dag, närmare bestämt 4 oktober.

Under 2023 kommer vi också att återuppta forumen för HR-chefer i de större församlingarna och pastoraten.