Nya restriktioner från den 12 januari 2022

Nyhet Publicerad

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har meddelat att ett antal nya restriktioner gäller från och med den 12 januari 2022 för att begränsa den ökande smittspridningen. Flera av restriktionerna påverkar Svenska kyrkans verksamhet, vilket Svenska kyrkans nationella nivå informerar om på intranätssidan om Svenska kyrkan och coronapandemin.  

Ett allmänt råd införs om att alla vuxna uppmanas att begränsa antalet nära kontakter inomhus. Det kan därför finnas anledning att se över riskbedömningarna av arbetsplatsen.  

De tidigare råden och rekommendationerna gäller fortsatt, såsom att hålla avstånd, undvika trängsel och om möjligt arbeta hemifrån.  

Folkhälsomyndighetens information om de nya åtgärderna  

Regeringens information om de nya åtgärderna  

Kortfattad information på Krisinformation.se  

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera