Ny omgång av Mentorprogram för kyrkoherdar

Nyhet Publicerad

För två år sedan genomfördes Mentorprogram för kyrkoherdar som ett pilotprojekt för att erbjuda ett komplement till de övriga mentorprogram som erbjuds inom Svenska kyrkan. Utvärderingarna har varit positiva och därför erbjuder Svenska kyrkans arbetsorganisation nu ännu en omgång av programmet.  

Mentorprogram för kyrkoherdar startar med en kartläggning av dina behov och därefter matchas du med en individuell mentor som inte är yrkesverksam i Svenska kyrkan. Under ett år träffas ni regelbundet och du får även delta i workshops på olika teman med fokus på ledarskap.  

Läs mer och anmäl dig här

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera