Nu har det blivit enklare att nå Alna för råd kring skadligt bruk

Nyhet Publicerad Ändrad

Medlemmar i arbetsgivarorganisation har tillgång till gratis rådgivning och stöd från Alna vid skadligt bruk, liksom till rabatter på utredning, behandling, utbildning med mera. Nu har det dessutom blivit enklare att nå Alna.

Arbetsgivarorganisationens avtal med Alna innebär flera fördelar för er arbetsgivare inom Svenska kyrkan vilka är medlemmar hos oss.

Nu har det blivit enklare att skaffa personlig inloggning. Läs mer om Alna och personlig inloggning. 

Varför inte gå e-utbildningen  om skadligt bruk på arbetsplatsen!

Är du chef, HR eller skyddsombud? Då är e-utbildningen Skadligt bruk på arbetsplatse något för dig. Den berör hur alkohol och andra skadliga bruk påverkar arbetsmiljön och hur ska du som chef kan agera.

Gå den var och när du vill! Läs mer och anmäl dig!