MSB har tagit fram vägledning om säkerhet för trossamfund

Nyhet Publicerad

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har tagit fram en guide speciellt för dem som arbetar med eller ansvarar för säkerheten inom trossamfund. Arbetet är gjort tillsammans med med Polisen och Myndigheten för stöd till trossamfund, SST.

Så här kan ni arbeta med er säkerhet – en vägledning för trossamfund innehåller tips, råd och konkreta förslag på hur man kan arbeta för att öka människors säkerhet - det man kan behöva tänka på som ansvarig för lokaler där människor vista

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera