Många tillfälliga ersättningar upphör

Nyhet Publicerad

Nu upphör många tillfälliga ersättningar i samband med att regeringen tar steg fyra i avvecklingen av restriktionerna.  

Ersättning för karens, riskgruppsersättning och ersättning för sjuklönekostnader tas bort den 1 oktober 2021. Regeringen tar även bort undantaget som gällt för läkarintyg. Möjligheten till tillfällig föräldrapenning på grund av covid-19 finns dock kvar. Försäkringskassan informerar om de kommande förändringarna på sin webbsida om covid-19.  

Den tillfälliga förlängningen av krisstödet vid korttidsarbete som har gällt under 2021 upphör att gälla 30 september, liksom omsättningsstöd och hyresstöd. Aktuell information från myndigheter till företag och organisationer finns på verksamt.se.  

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera