Kyrkans pension förändrar kontohanteringen för utbetalning av tjänstepension

Nyhet Publicerad

Alla som har en pågående utbetalning av tjänstepension kommer inom kort att få ett brev från Kyrkans pension om att de måste anmäla sina kontouppgifter direkt till Kyrkans pension. Orsaken är att Kyrkans pension den 1 januari 2022 tar över hanteringen av kontouppgifterna från Nordea.  

Information och svarsblankett finns i brevet. Om anställda eller tidigare anställda hör av sig med frågor om förändringen, hänvisa till Kyrkans pensions webbplats eller till deras kundservice: 020-55 45 35 eller kundservice@kyrkanspension.se.   

Kyrkans pension kommer även att informera Svenska kyrkans arbetsgivare om utskicket.

Observera att detta är en nyhetsartikel, vilket betyder att den inte uppdateras. Datumet då nyheten publicerades ser du högst upp på sidan. Håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna genom att prenumerera på e-postnyhetsbrevet Observera